GYIK

Igen, a TaciTurn® hangtompítók úgy készülnek, hogy szerszám nélkül szétszerelhetőek legyenek. Szükség esetén D50 szabványos körmös kulccsal meg lehet könnyíteni a szétszerelést. A szétszerelést a hangtompító szobahőmérsékletű, vagy langyos állapotában állapotban célszerű elvégezni. A hangtompító összeszerelését követően a palást meghúzásához, vagy a csőre rögzítéshez szerszámot használni nem szabad.

Nem, a TaciTurn hangtompítók csatlakozó betétje a felhasználó által nem cserélhető ki. A betét gyárilag kerül végleges rögzítésre, kiszerelése a garancia elvesztéséhez vezet. Kizárólag a hangtompítón feltüntetett menetre csatlakoztatható az eszköz.

Igen, a TaciTurn hangtompítók a rajtuk megjelölt maximális lövedékátmérőig a jelölésének megfelelő csatlakozó csőtorkolati menettel rendelkező puskákon használhatók, a mellékelt kompatibilitás listán szereplő kaliberekben. A legjobb hatásfok érdekében a nem érdemes a hangtompító furatméretét indokolatlanul nagyra választani.

Igen, a fegyvert a hangtompító leszerelését követően szabad csak tisztítani. A hangtompítóba kerülő olaj és tisztítószer lövés során tönkreteheti az eszközt. A fegyverről tároláshoz is célszerű a hangtompítót leszerelni.

A hangtompító karbantartási igénye a fegyver kaliberétől, csőhosszúságától, a használt lőszer minőségétől és még egy sor változótól függ. A karbantartást minden maximum 50-150 lövés leadása után el kell végezni. Amennyiben a hangtompítót évi 50 lövésnél kevesebbre használják, akkor is célszerű legalább évente elvégezni a karbantartást. A megtisztított meneteket hőálló zsírral kell vékonyan megkenni a hangtompító összeszerelése, illetve a fegyvercsőre felszerelése előtt. A hangtompító furatát a maximális lövedék kaliberétől egy mérettel nagyobb rézkefével ajánlott tisztítani.

Mérsékelt erővel szabad meghúzni a TaciTurn hangtompítót. A megfelelő meghúzási nyomaték hasonló, mint ami egy szénsavas üdítő italt tartalmazó műanyag palack kupakjának lezárásához kell.

A fegyver máshova lő hangtompítóval és nélküle. Igen, a fegyvert be kell lőni, ha hangtompítóval szeretné használni.

A TaciTurn hangtompítót semleges tisztítószerekkel (háztartási mosogatószerekkel), vagy kimondottan hangtompítók tisztítására kifejlesztett tisztítóanyagokkal szabad csak tisztítani. Semmiképpen ne használjon ipari zsíroldót, lefolyótisztítót, lúgokat, savakat!

A hangtompító palástjának menete, valamint a csőtorkolathoz csatlakozó menete nagy hőterhelésnek van kitéve, ráadásul szennyeződések is összegyűlhetnek bennük. A hőálló zsír akadályozza a lőpor égéstermékek berakodását a menetek közé, így csökkenti a szennyeződések lerakódását. A menetek kenése hiányában, vagy amennyiben azokat csak olajozzák (az olajat kifújhatják a lőporgázok a menetből) a szennyeződések fokozott lerakódása várható, ami megnehezítheti a hangtompító szétszerelését.

Igen, a palást leszedhetőségét megnehezítheti a ritka, elhanyagolt karbantartás. Amennyiben a palást nem lenne kézzel lecsavarható, D50 méretű csapos körmös-kulccsal segíthetjük a megfogást. A szétszerelésben segítséget jelenthet a hangtompító üzem-melegre melegítése, vagy az ultrahangos tisztítókádban történő előtisztítás összeszerelt állapotban. Semmilyen esetben nem szabad a hangtompító palástját satuban, vagy csőkulccsal megfogni, az a palást megroppanásához, tönkremeneteléhez vezethet!

A lőhető tűzütem nagyban függ a fegyver kaliberétől, csőhosszától, a környezeti hőmérséklettől és a használt lőszertől. A túlzott tűzütem a hangtompító túlmelegedését okozhatja, ami csökkentheti az élettartalmát. Amennyiben a hangtompító hátsó felén kialakított megfogó rész felületét annak felmelegedése miatt csupasz kézzel már nem tudja megfogni, a hangtompító számára hűlési időt kell biztosítani. A túlmelegedés különleges esetben a csőre rögzítést szolgáló menetbetét kimozdulását is okozhatja, ilyen esetben javításig az eszközt ne használja.

A hangtompító a lövedéket gyorsító nagynyomású gázok mozgási energiáját és torkolati nyomását csökkenti le a gázok örvénylésre kényszerítésével és hőmérsékletük elvonásával, mielőtt azok kilépnének a környezetbe. Járulékos hatásként csökkenti a torkolattüzet és a visszarúgást. A hangtompító az elnyelt hőtől felmelegszik és a környező levegőt is felmelegíti. Több lövés leadása után a hangtompító és a fegyvercső körül felmelegedett levegő vibrálása a fegyver céltávcsövében délibábszerűen láthatóvá válhat (mirázs).

Igen. Ha a fegyver huzagemelkedése nem felel meg a lőni kívánt lövedék tömegnek (adott kezdősebességen), akkor a fegyvercsőből kilépő lövedék kibillenhet tengelyéből, ezzel jelentősen növelve a hangtompító belső szerkezeti sérülésének esélyét. A kibillent lövedék a hangtompító belső szerkezetében kárt tehet, tönkreteheti azt. Amennyiben a lövedékének stabilitása fegyveréből kérdéses, minden esetben lőjön a hangtompító nélkül több, de minimum 10 próbalövést legalább 50 m távolságra. Amennyiben a lőlapon nem szabályos kerek becsapódási nyomok keletkeznek, hanem a lyukak oválisak, esetleg kulcslyukszerűek, vagy a fegyvere szórásképe szokatlanul nagy, ne használjon azzal a lőszerrel hangtompítót! Különösen fontos meggyőződni a lövedék megfelelő stabilitásáról hangsebesség alatti (subsonic) lőszer használata esetén.

 

A lövés során keletkező a lőporgázok egy része vízgőz, amely a hangtompítóban lecsapódik. Ez a nedvesség a hangtompítóban sokszor bent marad, és a lőpor egyéb égéstermékeit nedvesítve azok szürkés, kékes színű „virágokat” eredményeznek. Ezek a lerakódások normál karbantartással eltávolíthatók, problémát nem okoznak.